Dzieci na zamówienie

Dzisiaj w większości krajów na świecie coraz więcej dzieci rodzi się dzięki technikom rozrodu wspomaganego. Ponad 5 milionów mieszkańców Ziemi już zostało poczętych w laboratoriach. To początek nowej ery.

Od czasu pierwszego dziecka z probówki udoskonaliły się techniki zapłodnienia pozaustrojowego, w sukurs przyszły tej metodzie inne rewolucyjne odkrycia. Diagnostyka preimplantacyjna pozwalana analizę prawidłowości wybranych genów i umożliwia selekcję zarodków. Nożyce molekularne, dopracowane kilka lat temu, pomagają dowolnie i tanio zmieniać ludzki genom. Oficjalnie techniki te mają służyć celom terapeutycznym, pozwalają jednak nawybieranie embrionów, a także na zmiany w ich materiale genetycznym. Wybór płci, wzrostu, karnacji, koloru włosów i oczu, poszukiwanie genów inteligencji… „Dzieci na zamówienie” opuściły już sferę science fiction i z hukiem zajęły miejsce w naszej rzeczywistości. Dlaczego więc nie selekcjonować ludzi już na etapie zarodka, by zachowywać tylko „najlepszych”?

Już są warunki dla eugeniki high-tech na światową skalę, godnej Nowego wspaniałego świata.

W tej klarownej i dającej do myślenia książce Jean-François Bouvet otwiera przed nami drzwi laboratoriów, w których gra idzie o przeobrażenie ludzkości. Pokazuje, że majstrowanie przy genach jest lukratywnym rynkiem, często pozbawionym ram prawnych i bioetycznych, wizerunkiem ultraliberalizmu ekonomicznego.

Autor podaje w wątpliwość oszalały kult postępu i pyta o odpowiedzialność naukowców. Stawia nas przed lustrem: jakiej ludzkości pragniemy?

Jean-François Bouvet, nauczyciel akademicki, jest neurobiologiem, popularyzatorem nauki, autorem kilku książek, które odniosły sukces, m.in. Mutants: À quoi ressemblerons-nous demain? (Mutanci: do czego będziemy podobni jutro?, Flammarion, 2014). Współpracuje z pismami „Le Point” i „Sciences Humaines”.


Tytuł oryginału: Bébés à la carte

© Copyright Éditions des Équateurs/Humensis, 2017

© Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo Kogut, 2019

All rights reserved, including the right of reproduction in wholeor in part in any form.