Wojna o metale rzadkie

Transformacja energetyczna, rewolucja cyfrowa, przemiana ekologiczna… Politycy, media, przemysłowcy zgodnie obiecują nam nowy świat, nareszcie wyzwolony od ropy, zanieczyszczeń, niedostatków czy konfliktów zbrojnych. Ta książka, będąca owocem sześcioletniego dochodzenia prowadzonego w dwunastu krajach, pokazuje nam, że wcale tak się nie stanie!

Odchodząc od paliw kopalnych, tak naprawdę pogrążamy się w nowym uzależnieniu – od metali rzadkich. Grafit, kobalt, ind, platynowce, wolfram, ziemie rzadkie to zasoby, które stały się niezbędne dla rozwoju nowego społeczeństwa: ekologicznego (samochody elektryczne, panele słoneczne) i scyfryzowanego (smartfony, komputery, tablety i inne nieodłączne od naszej codzienności urządzenia). Tymczasem koszty środowiskowe, gospodarcze i geopolityczne tej zależności będą jeszcze większe niż te, które nasze przemysłowe społeczeństwo obecnie płaci.

Nawiązując do tego wszystkiego, niniejsza książka jest kontropowieścią o transformacji energetycznej – przedstawiającą tajne dzieje wiele obiecującej technologicznej odysei, a także kulisy ambitnych, bez interesownych poszukiwań, przynoszących jak dotąd zagrożenia równie kolosalne, co problemy, które miały za zadanie rozwiązać.

GUILLAUME PITRON

Francuski dziennikarz „Le Monde Diplomatique”, „Geo” i „National Geographic”, autor filmów dokumentalnych, laureat Nagrody im. Érika Izraelewicza za najlepsze śledztwo ekonomiczne w 2017 roku. Głównym obszarem jego zainteresowań jest geopolityka surowców. Guillaume Pitron regularnie wypowiada się na jej temat we francuskim parlamencie i Komisji Europejskiej. Wojna o metale rzadkie. Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej to jego pierwsza książka.


Tytuł oryginału: La guerre des métaux rares

© Les liens qui libèrent, 2018 „This edition is published by arrangement with Les liens qui libèrent inconjunction with its duly appointed agents Books And More #BAM, Paris, France and Renata de La Chapelle Agency, Poznan, Poland. All rights reserved”.

© Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo Kogut, 2019

All rights reserved, including the right of reproduction in whole or inpart in any form.